Ekonomi

ABD’de borç limiti için önemli toplantı

ABD hükümetinin potansiyel bir ödeme temerrüdü felaketiyle karşılaşmasına iki hafta kala Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, federal borç limitini görüşmek üzere Çarşamba günü ülkenin en büyük bankalarının üst düzey yöneticileriyle bir araya gelecek.

Bilgili kaynaklara göre, toplantıya JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon ve Citigroup CEO’su Jane Fraser katılacak. Bu arada, Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, departmanının gerekli federal ödemeleri yapmak için nakit parası kalmaması nedeniyle bu hafta üst düzey finans kuruluşlarıyla görüşmesi bekleniyor.

JPMorgan kriz odası oluşturdu

Yellen geçen hafta şirket başkanlarının borç tavanıyla ilgili endişelerini dile getirmelerinin faydalı olacağını söylemişti. Dimon, Bloomberg TV’ye verdiği bir röportajda, JPMorgan’ın borç limitinin zamanında artırılmaması durumunda bu tür durumlara yanıt vermek için bir kriz odası oluşturduklarını belirtti.

Bankaların CEO’ları, kesinti için lobi yapan Bank Policy Institute’un yıllık toplantısı için Washington’da. Toplantı, Cumhuriyetçilerin tavanı yükseltmek ve Cumhuriyetçilerin harcama kısıtlamaları taleplerini ele almak için bir çerçeve üzerinde tartıştığı bir dönemde Beyaz Saray ile yapılacak görüşmelerle aynı zamana denk gelecek.

Biden ve McCarthy’nin temsilcileri de görüşecek

ABD Lideri Joe Biden ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy adına müzakere eden yetkililer, harcamaların sınırlandırılması, harcanmamış Covid-19 fonlarının geri kazanılması ve hızlandırılmış yetki ve ve diğer projeler.

Salı günü Oval Ofis’te gerçekleştirilen görüşmenin ardından her iki partinin liderleri ve Biden iyimser bir tavır sergileseler de siyasi ayrılıkların ortasında bir köprü kurulduğuna dair herhangi bir ipucu vermediler.

Biden’ın Japonya’da yapılacak G-7 toplantısı için Çarşamba günü yola çıkacağı ancak daha uzun bir yolculuk yerine Pazar günü döneceği belirtildi.

Öte yandan Hazine Bakanı Yellen, bakanlığın 1 Haziran’da borç limitini aşmamak için yollarının tükenebileceği uyarısında bulundu.

haberkandira.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu